Choď na obsah Choď na menu
 

Slovenská tanečnica v THIS IS IT

14. 3. 2013

o_alexandra.jpg„Neprestajne som sa štípala do ruky, či sa mi to náhodou nesníva.“ Spomína tanečnica Alexandra Apjarová, ako sa dostala do show Michaela Jacksona. Bola medzi tanečníkmi, ktorí s ním nacvičovali aj deň pred jeho smrťou.

Prešovčanka Alexandra Apjarová žije už šestnásť rokov v New Yorku, no vďaka povolaniu tanečnice trávi mnoho času na cestách. Nedávno sa znenazdajky objavila aj v rodnom Prešove. „Som doma, môžeme sa stretnúť,“ ozvala sa odrazu v telefóne a náš e-mailový kontakt sa odrazu zmenil na príjemné posedenie pri káve. Porozprávala mi, aké bolo spolupracovať s Michaelom Jacksonom, účinkovať vo svetoznámom Cirque de Soleil či na plese prezidenta Obamu. Prekvapila ma svojou útlosťou. Čakal som totiž vyššiu ženu, aspoň tak na mňa Alexandra pôsobila na videu, vo vystúpeniach, ktoré som s ňou videl. Väčšinou visela na kuse dlhej, prehnutej hodvábnej látky vysoko nad divákmi. Vpletala sa do tejto vzdušnej kolísky, z tkaniny jej raz vykukla noha, inokedy ruka, šplhala sa po nej, potom znenazdajky padala, aby vzápätí zostala visieť v ohybe zaseknutá iba šijou. „Au!“- vzdychol som pri pohľade na to, čo jej telo znesie.

Ako skúšal Jackson
thisisit.jpg„Aké turné?“ spýtala sa Saška producentky Drey Weberovej, ktorá jej v júni pred 4 rokmi zavolala. „S Michaelom Jacksonom,“ zaznelo v telefóne. „Prosím?! On ešte účinkuje?“ zareagovala vraj v šoku, lebo sa práve po dvoch mesiacoch vrátila z Grécka a netušila, že kráľ popu chystá veľký návrat. O niekoľko dní už smerovala do Los Angeles. Ešte v ten deň sa ocitla v starej Fórum aréne, kde v -danielle-3.jpgplnom prúde bol už tretí mesiac nácvik Jacksonovej šou. Napriek únave vydržala na skúške do noci, aby ho mohla stretnúť. Pop idol totiž prichádzal nacvičovať až okolo deviatej večer. Saška si presne pamätá každé slovo, čo Michaelovi vtedy povedala: „Dobrý večer, volám sa Alexandra a som nesmierne vďačná a šťastná za túto neuveriteľnú životnú možnosť. Aký ste mali deň? A Michael sa usmial a namiesto slov vztýčil palce na oboch rukách.
Nebol to sen
dscn0795.jpgSlovenská tanečnica sa ocitla v kruhu ľudí, kde každý dostal presnú úlohu. Všetko muselo do seba zapadať, aby výsledný efekt ohúril. Ona sa mala vo vzdušnom krištáľovom lustri, v kostýme pokrytom Swarovského krištáľmi, synchrónne vlniť spoločne s druhou vzdušnou umelkyňou, ktorou bola Danielle Rueda-Wattsová, ako ilúzia svetla a privádzať divákov do vytrženia. Okrem toho mala byť na javisku aj v piesňach Earth Song, We are the World a Heal the World. „Pri druhom stretnutí ma Michael na niekoľko sekúnd objal, ako objímal ostatných účinkujúcich,“ spomína Saška a opisuje, ako Jackson vzdušné tanečnice starostlivo vystríhal: „Dajte si tam hore na seba pozor!“ Pre Sašku bolo veľmi zaujímavé zúčastňovať sa na príprave šou: „Neprestajne som sa štípala do ruky, či sa mi to náhodou nesníva.“ Podľa nej Michael nebol bábka v rukách producentov. „On šou tvoril a riadil. Režisér Kenny Ortega bol tým, kto mu pomáhal zreálniť jeho nápady a predstavy.“ Rozpráva o umelcovej genialite. Zážitkom pre Alexandru bolo aj stretnutie so synovcom Michaela Jacksona Tajom Jacksonom.
Šokujúca správa
167304_134947533234455_100001576260761_226903_662049_n.jpgAlexandrino očarenie trvalo deväť dní, keď jej pred očami vznikala krajina Jacksonových zázrakov. Po úvodnom londýnskom koncerte s ňou mali precestovať svet. Kontrakt mala podpísaný do apríla 2011. Lenže prišiel 25. jún 2009. Večer predtým bol Michael vysmiaty, vtipkoval, tešil sa, tancoval a spieval, akoby mal pod javiskom plný štadión divákov. Keď skončil, Saška sa mu poklonila so zopätými rukami a poďakovala sa mu. „A on urobil to isté gesto, čo bolo neuveriteľné.“ spomína Saška, ktorá mu ešte stihla povedať: You are beautiful. V osudný deň mal Michael začať s tréningom už o druhej popoludní. Ostatní o hodinu skôr. „Šli sme naplno, keď režisérovi zrazu začal zvoniť telefón. Podal ho asistentovi, lebo sa koncentroval na scénu. Zodvihol ho až neskôr a takmer skolaboval,“ rozpráva o chvíli, keď sa celá mašinéria dozvedela, že kráľ popu zomrel. V šoku, neveriacky a bezradne tam všetci stáli zhŕknutí v kruhu. Pochytali sa za ruky, plakali, modlili sa. „Potom sa začalo všetko baliť. Bol koniec. Šou sa nekoná.“ Zadumane vyslovuje Alexandra, ktorá spolu s ostatnými v tom momente zostala bez práce. „O to však vôbec nejde. Ide o človeka. Ja som s ním bola len deväť red-carpet-interview2.jpgdní, no boli tam umelci, ktorí s ním koncertovali dlhé roky. On nebol len hudbou, ale aj láskou. Fakt. Stále hovoril: Nech vám Boh žehná a Milujem vás a v jeho podaní to neboli frázy. On tým žil.“ Vraví so slzami. Alexandra nakoniec s choreografiou, ktorú mala predvádzať na Jacksonových koncertoch, vystúpila aspoň na premiére dokumentu THIS IS IT, v ktorom sa tiež mihla. V Los Angeles sa vznášala na lustri nad červeným kobercom a nad hlavami svetových celebrít.

Nad hlavami Obamovcov

alex_sarm.jpgMedzi ďalšie zaujímavé momenty kariéry zaraďuje vystupovanie na jednom z inauguračných plesov prezidenta Obamu. Vo vzdušnej kolíske a na gumových bungee lanách sa vznášala nad hlavami prezidentského páru, ale aj nad Stingom, Beyoncé, Mary J. Blidgeovou či Steviem Wonderom. „Jeho som pred šou pohladila po ramene a zaželala mu príjemné vystúpenie. Spýtal sa ma, či spievam. Ja že áno, ale nie na tomto plese,“ reprodukuje rozhovor s ďalším slávnym mužom, ktorého stretla. Saškino nekonvenčné povolanie je však nielen vzrušujúce, ale aj nebezpečné. Mala už zopár úrazov, no tvrdí, že riziko je súčasť jej práce. „Práve pri úrazoch som si však uvedomila, žethumb.jpg sa musím začať zdokonaľovať aj v iných odvetviach umenia. Preto som začala navštevovať hereckú školu, pracujem ako tanečná fotomodelka, účinkovala som v troch filmoch, spievam. Navyše už roky pôsobím ako trénerka modernej gymnastiky v nadácii pre černošské deti z Harlemu. Jednoducho čím viac toho človek vie, o to viac sa dokáže predať.“
 
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.