Choď na obsah Choď na menu
 

Diane Collins 1984

2. 7. 2013

Diane: Michael, chápem správne, že si veľký milovník zvierat?

MJ: Áno, rozhodne. V minulosti sme koncertovali, prešli rôzne krajiny a štáty. Navštívil som Zoo po celom svete a spoznal rôzne druhy zvierat. Dokážem s nimi ľahko naviazať kontakt, oveľa ľahšie ako s ľuďmi.

Diane: Je tiež pravda, že sa na pozemkoch tvojho domu nachádza mini Zoo?

MJ: No, nepovedal by som Zoo, ale mám tu pár zvierat a stále zhromažďujem ďalšie.

Diane: Aké druhy zvierat?

MJ: Aké druhy zvierat mám? Hm, mám lamu, čo je tumblr_lkzbritbxh1qf3md3o1_500_large_1.jpgprekrásne zviera, je vyššia než ja, pochádza z Peru, Južnej Ameriky, žila v cirkuse. Volá sa Louie. Je naozaj sladká a miluje ľudí a je prešibaná. Mám muflóna, vyzerá ako baran, veľa ľudí si myslí, že je to baran, ale nie je, tiež býval v cirkuse, vyrastali spolu. Volám ho Mr. Tibbs. Mám skoro 6 metrov dlhého hada. Jeho meno je Muscles. Raz som ho vzal do štúdia, práve tam bola Diana Ross, zlupovali sme mu kožu, keďže ju vymieňa asi 3x do mesiaca. Trochu sa ho bála, ale potom sa upokojila.

 

 

Diane: Dotkla sa ho?

MJ: Ó áno. Mám dvoch jeleňov, volajú sa Princ a Princezná. Sú rozkošní. Sú to jelene zo Severnej Ameriky. Vychoval som ich od narodenia, sú skutočne roztomilí. A vlastním najrôznejšie druhy vtákov a tak podobne.

Diane: Máš nejakého obľúbenca?

MJ: Obľúbené zviera? Hmm, pravdepodobne Louieho, Princa a Princeznú.

Diane: Si považovaný za svetového umelca číslo jedna. V čom spočíva tajomstvo tvojho úspechu?

MJ: Umm, proste milujem to čo robím, vyjadrujem sa od srdca, som naozaj úprimný, umm... (smiech)... nedokážem sformulovať žiadnu špeciálnu poučku či niečo podobné, jednoducho chcete odviesť skvelú prácu a odvádzate ju.

Diane: A predpokladám, že to, že svoju prácu miluješ k tomu veľmi prispieva?

MJ: Jasné, záujem a láska, to, že do svojej tvorby vkladáte srdce.

Diane: Úprimnosť, je pre teba dôležitá?

MJ: Áno, veľmi dôležitá. Nie je nič lepšie než keď napíšete pieseň, z ktorej máte dobrý pocit. Ako Billie Jean, Beat It, Starting Something. Keď skončíte, cítite sa ako by ste vyhrali cennú trofej, ťažko pracujete na, ehm...

Diane: Úprimnosť, ktorú poznám je úprimnosť v každodennom živote. Ale ty hovoríš o úprimnosti v hudbe, byť čestný sám k sebe a snahe premietnuť to na album?

MJ: Uh-huh, áno.

Diane: Tvoji fanúšikovia očakávajú nové a vzrušujúce veci s vydaním každého ďalšieho albumu. Do akej miery je ľahké alebo ťažké nasledovať tieto vysoké štandardy?

MJ: Je to ťažké, pretože nech robíte čokoľvek, súťažíte s vašou predchádzajúcou prácou, pričom všetci od vás čakajú viac. Je to niečo ako s filmami, idete sa pozrieť na Star Wars, potom Impérium vracia úder a očakávate viac, potom Jedi, očakávate viac, než to... naozaj sa snažíte prekonať sa po celú tú dobu. A je to náročné, vezmite si Bee Gees a Horúčku sobotňajšej noci... potom prišli so Spirits Having Flown... je to ťažké, chápete... ale ja verím, že to ide, čím ste starší, tým by ste mali byť lepší. Je to ako to porekadlo: „Nestarnem, som len zrelší.“

Diane: Keď sa snažíš prekonať svoj prechádzajúci album, vyčerpáva ťa to psychicky a fyzicky?

MJ: Nie, je to výzva, zábava, niečo ako veľká... nemal by som povedať hra, ale keď na niečom pracujem, bavím sa. Keď vás platia za niečo, čo vás baví, je to vážne pôžitok. Mnoho pracujúcich ľudí svoje zamestnanie neznáša, a to je hrozné. Ale mňa platia za niečo, čo robím nesmierne rád, užívam si kopec srandy.

Diane: Uviedol si, že sa cítiš pohodlnejšie na pódiu než kdekoľvek inde. Kde hľadáš vzrušenie, keď si mimo pódia?

MJ: Snívam o pódiu (smiech). Hrám sa so svojimi zvieratami, také tie veci, v skutočnosti vôbec nechodím von, nemyslím, že by si ma našla na diskotéke či v nočnom klube, toto všetko je určite zábavné, pokiaľ je to to, po čom túžite. Proste, keď sa objavím na takých miestach, stáva sa to pre mňa prácou namiesto zábavy. Ľudia reproduktormi rozhlásia, že som tam, púšťajú všetky moje nahrávky a ja rozdávam autogramy.

Diane: Takže si v podstate znovu na scéne.

MJ: Áno, tým pádom to potom nie je zábava v pravom slova zmysle. Vyskúšal som preoblečenie, všetko možné, ale nejako to nefunguje. Ale to je v poriadku, nevadí mi to.

Diane: Pre mňa je relaxácia čítanie. Čítala som, že v tvojom prípade sú to opäť zvieratá?

MJ: Hej, pravdepodobne zvieratá, alebo keď som s deťmi, ktoré mám veľmi rád, malé deti... a uhh, keď sa s nimi hrám, chodím plávať a podobne.

Diane: V hudobnej brandži sa pohybuješ od svojich piatich alebo šiestich rokov. Ako myslíš, že by vyzeral tvoj život, keby si nebol spevácky nadaný?

MJ: To si neviem predstaviť, netuším čo by som robil, toto mi pripadá také prirodzené, som tu, aby som spieval. Týmto životu prispievam, tým, že robím to čo robím a vkladám do toho svoje srdce. Čokoľvek dobrého môžem urobiť, urobím to. Milujem ľudí a veľmi rád ich robím šťastnými. Nič sa nevyrovná pocitu, keď vidíte ako je vaša nahrávka na 1. mieste rebríčka, nie kvôli egu, to neznášam, ale kvôli faktu, že si ju ľudia kúpia a páči sa im a užívajú si ju. A ja ďakujem všetkým týmto ľuďom. Chcem povedať, môžem prísť so skvelou hudbou, ale sú to práve ľudia v pozadí, programoví riaditelia a všetci nezávislí ľudia, ktorí uskutočnia moje sny a ja si to vážim.

Diane: Takže za 60 rokov vidíš Michaela Jacksona stále na scéne?

MJ: Uhmm... áno... najskôr budem písať a účinkovať vo filmoch, režírovať... budem stále aktívny, ale trochu viac za scénou, pomáhať ľuďom rozvíjať sa, ukazovať im, ktorým smerom sa majú vydať.

Diane: Ako si už uviedol, tvoj úspech v šoubiznise znamená takmer úplnú stratu súkromia, čo robíš, keď chceš ísť von? Prestal si jednoducho vychádzať na verejnosť, nechávať sa fotiť a rozdávať autogramy, našiel si cestu ako sa s tým všetkým vyrovnať a stále si zachovať súkromný život mimo svoj domov?

MJ: Uhmm... najlepší spôsob ako si zachovať súkromie je robiť všetko doma, byť doma nezávislý, pretože všetko čo chcem je tu. Môžem tu robiť čokoľvek sa mi žiada, je to príjemné a som slobodný. Ak idem von, je to iné, veľa autogramov a ľudí, čo mi však nevadí, je to zábava, súčasť toho čo robím.

Diane: Zvažuješ, že by si si dal pár rokov pauzu? Možno rok? Proste aby si relaxoval, bol sebecký v tom zmysle, že by si si urobil voľno, bez natáčania, filmov a iných povinností? Robíš to niekedy?

5oh8p0evgfr.jpgMJ: Som ten typ človeka, ktorý, keď si vezme voľno, cíti, že len leňoší, mám pocit, že som mimo centra diania, som rád aktívny, rád tvorím, rád neustále prichádzam s rôznymi piesňami, s rôznymi nápadmi. Hľadím do budúcna... zvuku zajtrajška... hudba sa neustále mení, každú minútu, je dôležité nezostať pozadu – nezostať „starým klobúkom“ (old hat) – čo je jeden starý výraz.

Diane: Niektoré z tvojich nahrávok sú považované za klasiku... stanú sa niekedy zastaranými?

MJ: Nie, pretože z môjho pohľadu dobrá melódia nezostarne nikdy, najdôležitejšia vec je dobrá melódia. A niektoré staršie piesne Motownu alebo Beatles sú fantastické, nikdy nebudú zastarané. Zvuky a hudba sa menia, v tomto zmysle starnú, zvuk hudobných nástrojov, napríklad v 60. rokoch sa často používala elektrická gitara a akustické gitary. A teraz ich úplne nahradil počítačový zvuk a zvuk syntetizátorov. V tom je ten rozdiel, melódia je stále rovnaká, ale hudba sa zmenila.

Diane: Povedal si, že máš rád deti, konkrétne malé deti... ale čo manželstvo? A potom možno deti? Za ako dlho, Michael?

MJ: Nemám poňatia (smiech), nemám vôbec predstavu. Nedokážem odpovedať (smiech).

Diane: Nebudem ťa tým ďalej trápiť... chystáš nejaké špeciálne TV šou? Povedz, čo by si rád robil v TV?

MJ: Hmm, o ničom neviem. Stále dostávam najrôznejšie ponuky od špeciálnych vydaní cez ponuky na vlastné seriály až po účinkovanie v animovaných seriáloch, najrôznejšie veci... predovšetkým by som sa rád podieľal na natáčaní filmov, to je to, čo ma zaujíma.

Diane: Filmov akého druhu?

MJ: Niečo, čo je iné a vzrušujúce, niečo, čo tu ešte nebolo. Niečo ako Star Wars, ktoré boli prelomom v celom filmovom priemysle, znenazdania tu bol úplne iný vzhľad, úplne nový spôsob natáčania... stvorenia, ktoré sa prechádzali priestorom namiesto po zemi, a do istej miery sú tieto veci prevzaté a používané v súčasnosti.

Diane: Sú Star Wars jedným z tvojich obľúbených filmov?

MJ: Áno... a ET.

Diane: ET.

311803033315bkarj4estp.jpgMJ: Áno, Steven Spielberg je úžasný.

Diane: Tvoja tvorivosť, ako sa zdá, sa premieta do všetkých aspektov tvojho života, v hudbe si veľmi futuristický, zameriavaš a pripravuješ sa na budúcnosť a dokonca i vo filmoch chceš vytvoriť niečo čo tu ešte nebolo. Snažila som sa predstaviť si, aký film by to bol. Bol by to... neviem... mohol by si sa pokúsiť načrtnúť mi obraz niečoho, čo by bolo vo filme prvé svojho druhu?

MJ: To by som veľmi rád. Je tu hromada scenárov, ktoré sa ponúkajú od tej doby, čo som natočil The Wiz. A čo sa týka filmu, je veľmi dôležité správne si vybrať, urobiť správny krok, ktorý je pre vás perfektný. A mňa skutočne baví, keď publikum prekvapujem, keď urobím niečo úplne iné než by očakávali. Existuje niekoľko odlišných projektov, o ktoré sa zaujímam, ale naozaj by som nerád hovoril o čom sú, chcem to urobiť inak a prekvapiť ľudí.

Diane: Len nejakú maličkosť, náznak?

MJ: Bude to niečo futuristické... a uhmm, úplne iné, to je asi tak všetko čo môžem povedať.

Diane: Takže v podstate to je kľúčové slovo Michaela Jacksona: iné.

MJ: Presne.

Diane: Uviedol si Eagles ako svoju najobľúbenejšiu skupinu, bol ich California Hotel inšpiráciou pre Heartbreak Hotel či Thriller?

MJ: Nie. Heartbreak Hotel stimuloval Roda Tempertona, aby napísal Thriller. Povedal mi, ako veľmi si Heartbreak Hotel zamiloval, všetky tie zvuky a telefón a zvukové efekty. S Heartbreak Hotel som sa pokúšal ísť o krok dopredu, pokúšal som sa o niečo úplne iné, začleniť do hudby drámu a zvukové efekty a ono to vyšlo. Mnoho ľudí sa snaží o podobnú vec ako Pink Floyd a, no viete, Rod Temperton s Thrillerom... a toľko ďalších ľudí prichádza s novými zvukmi na svojich nahrávkach, rôznymi efektmi a to je fajn.

Diane: Takže Thriller bol niečo ako priekopník a zároveň prototyp?

MJ: Uh, uh, hej.

Diane: Bolo už určené provizórne dátum pre turné The Jacksons s Jermaineom a Janet?

MJ: No, my ehm, pravdepodobne niekedy koncom tohto leta. Ale 58b4db90.jpgešte sme v skutočnosti nestanovili žiadne dátumy, takže to presne nevieme. A pokiaľ ide o Janet a Jermainea... ešte sme o tom nehovorili, zmienili sme Jermainea, ale či to skutočne urobíme, nechajte sa prekvapiť, nedokážem odpovedať či áno alebo nie. Niekedy je nepredvídateľný, takže môže povedať, dobre, pôjdem, a zobrať to na ľahkú váhu a miesto toho niekde odpočívať, pretože tak rýchlo mení názory (smiech), naposledy som počul, že sa sťahuje na ostrov, ktorý si hodlal kúpiť a teraz sa presťahoval niekde úplne inde, potom sa zaujímal o lode a potom si to rozmyslel. Stále mení postoje, preto zaňho nemôžem odpovedať.

Diane: Stále zlaté a platinové ceny vzrušujú a inšpirujú Michaela Jacksona, aby pokračoval?

MJ: Vždy ma budú priťahovať, zlaté aj platinové, iba je dôležité, aby ste to nebrali príliš vážne a nepremýšľali príliš o minulosti a zlatých cenách, inak zostanete zaslepení svojimi úspechmi, namiesto toho, aby ste si uvedomili, že tu ide predovšetkým o vašu dobrú prácu, prítomnosť... naozaj sa v tom môžete stratiť, niekedy všetky svoje zlaté a platinové nahrávky vyberiem a pozerám sa na ne, ale snažím sa neklásť tomu príliš veľkú váhu. Je tu toľko ďalších vecí, ktoré musím urobiť.

Diane: Každopádne nie je náročné na to všetko zabudnúť? Na lesk slávy? Pozíciu superhviezdy? Tvoje meno sa pravdepodobne pohybuje na úrovni Mohamada Aliho, alebo vyššie. Si známy na celom svete, ako si povedal, nemôžeš ísť len tak von. Každý pozná Michaela Jacksona. Nie je ťažké nebrať sa príliš vážne?

MJ: Uhmm, nie, pre mňa je to celkom jednoduché. Uhm, veľa vecí young-michael-jackson-1-707x1024.jpgproste prechádzam. Seba vidím tak ako teba alebo kohokoľvek z ľudí v tejto miestnosti. Som človek ako ty, nie som o nič lepší ako ty. Možno mám istý talent pokiaľ ide o umenie, skladanie piesní, tanec a dráhu a všetky tieto veci, ale keď sa budeme baviť o ľudskosti, som rovnaký ako ty. Takže nie je najmenší dôvod myslieť si, že som lepší, že mám ohromné ego, že lietam v oblakoch, existuje mnoho ľudí, ktorí podľa mňa takí sú a väčšina z nich na tom krachuje, nepochybne. Začnú s ľuďmi, ktorí im pomohli jednať škaredo a zabúdať odkiaľ prišli, zabúdať na tých, ktorí im pomohli tam, kde dnes sú. Ja ľuďom, ktorí mi pomohli ďakujem.

Diane: Takže v skutočnosti sa pred týmto pádom chrániš tak, že zostávaš priemerným človekom?

MJ: Áno, v skutočnosti neverím na zlyhanie, dokonca naň ani nemyslím, toto slovo som úplne vypustil z môjho slovníku, slovo prehra, proste na to nemyslím.

Diane: Je to dôsledok toho ako si bol vychovávaný? Vytýčiť si ciele a ísť za nimi, a tiež neveriť, nevyslovovať slovo neúspech, je to niečo, k čomu ťa viedla mama a otec?

MJ: Môj otec a mama ma toho naučili mnoho, ako vytrvať a byť rozhodný, ako robiť to či ono... ale proste je to len niečo v čo verím.

Diane: Hovorili sme, že si mal 5-6 rokov, keď si v biznise začínal, praješ si niekedy vrátiť čas späť a naložiť inak so svojim detstvom, pretože si v podstate o detstvo prišiel? Máš pocit, že si bol vrhnutý do sveta dospelých?

MJ: No, bolo to celkom ťažké, vyrastať na scéne, na turné, 20066_103230336370420_100000503633985_83782_3851813_n.jpgnie je to ako obyčajné detstvo, je ti iné, baví ma to, nie je to tak, že by ma rodičia nútili robiť niečo, čo by som sám nechcel. O tom to nebolo, keby áno, nemyslím si, že by som to dotiahol tak ďaleko, najskôr by som toho začal mať dosť, ale mňa to baví, nič sa nevyrovná tomu, ako keď ste na scéne, nedokážem to opísať. Keď na vás mieria svetlá, pociťujete určitý dotyk ducha, nerád sa tohto pocitu vzdávam, to je pravda.

Diane: Pobýval by si na scéne 24 hodín denne, keby to šlo?

MJ: Uh, huh, uh... (vyjadrenie súhlasu)

Diane: Takže neľutuješ ani jednej minúty?

MJ: Ani jednej, ani jednej jedinej.

Diane: Navrhli ti, aby si stvárnil postavu Petra Pana, na kedy je naplánované nakrúcanie?

MJ: Iba sa na tom pracuje, a uhh, je to projekt, ktorý ma zaujíma, obrátilo sa na mňa niekoľko rôznych ľudí, aby som ten film natočil. Ešte som nepovedal áno, ešte som nevidel scenár, takže oni na tom pracujú a ja čakám.

Diane: A dáš mi vedieť, že?

MJ: Áno (smiech).

Diane: Vidím ťa ako čierneho hudobného génia, hoci pole tvojej pôsobnosti je ďaleko rozsiahlejšie, zdá sa ti ťažké zapáčiť sa ako bielemu tak aj čiernemu publiku, keď si na scéne? Zvažuješ vôbec tento pohľad?

MJ: Nie, neuvažujem v termínoch farby či rasy. Keď píšem pieseň, 269719_208223855885715_100000943071624_483378_7651197_n.jpgnehovorím si, táto je pre čiernych a táto pre bielych. Proste skladám a ono to prichádza samo, som ovplyvnený tým, čo počujem, proste to vzniká týmto spôsobom. Mám pocit, že už od doby, keď som bol malý až po dnešok som ovplyvnený tým, na čom som vyrastal, neuvažujem v termínoch farieb, v to naozaj neverím, naozaj nie.

Diane: Takže tvrdíš, že hudba je pre všetkých bez ohľadu na farbu ich kože?

MJ: Áno, je pre všetkých, pre celý svet, pre všetkých, aby sa mohli baviť.

Diane: Ako zabávač Michael a tiež ako superstar sa stále pohybuješ v súčasnom dianí, je ťažké zachovať si perspektívu z pozície človeka čiernej rasy a teraz nemám na mysli hudobnú oblasť, ale tvoj súkromný život, je ťažké ohliadnuť sa späť, spomenúť si na svoje korene?

MJ: Nie, nikdy to nie je ťažké, stačí, keď sa pozriem do zrkadla, stačí, keď sa pozriem na svoje ruky.

Diane: Ok, máš príležitosť odkázať čokoľvek svojim fanúšikom, čo by si povedal, keby si mal tú šancu?

MJ: Rád by som povedal... je iba jedna vec, ktorú môžem povedať: Ďakujem vám a milujem vás!

michael-jackson-rare-dtd-bad-era.jpg

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.