Choď na obsah Choď na menu
 

Gold Magazine 2002

3. 7. 2013

Gold Girl: Vidíš sa najviac ako muzikant, zabávač alebo podnikateľ?

hpoto-shoot-for-the-gold-magazine-2002-year-michael-jackson-20560280-600-876.jpgMJ: Najskôr ako všetko dokopy, pretože rád bavím ľudí. Stávam sa otrokom rytmu, lebo tanec je interpretáciou zvuku, takže sa sám stávaš zvukom. Ale nezaoberám sa minulosťou. Vždy som si hovoril, že sa budem čo najviac učiť o financiách, investovať peniaze, šetriť. Kto vie, čo prinesie budúcnosť?

GG: Chcel by si, aby si ťa ľudia pamätali ako skvelého zabávača?

MJ: Milujem filmy a umenie – a architekt je zabávač, človek čo postaví kolotoč je zabávač, presne vie, kde postaviť stĺp a ako sa ľudia budú na jeho atrakcii baviť. Prinúti ťa zakričať „Oh môj Bože!“, predtým než sa spustíš dolu. Je to to samé ako urobiť nejakú šou a tancovať.

GG: Je pre teba záťažou byť jednou z najviac spoznávaných hviezd sveta?

MJ: Nikde na svete nemôžem ísť a mať súkromie. To, čo bolí najviac je, že je vám vaše súkromie odobrané. Vyjadrím to takto – žiješ v akváriu. Snažím sa prezliekať do rôznych kostýmov, ale ľudia ich všetky poznajú, je to ťažké, veľmi ťažké.

GG: Aké kostýmy používaš?

MJ: Tučné preoblečenia, falošné zuby, afro, okuliare, make-up, všetko. Chcem si proste sadnúť medzi ľudí a cítiť to, čo cítia oni pred nejakou šou.

GG: A nespoznajú ťa?

MJ: Niekedy áno. Zo začiatku ale nie. Potom sa mi zadívajú do očí... dievčatá sú veľmi chytré, vieš? Chlapca môžeš zmiasť omnoho lepšie než dievča. Ženy si to proste vedia dať dokopy. Vedia akým spôsobom sa pohybujem, ako chodím, aké mám gestá. Vždy, keď počujem: „Pozri sa ako ten muž pohol svojou rukou“, pomyslím si iba: „Oh nie.“

GG: Keby si bol jeden deň v Londýne neviditeľný, čo by si robil?

MJ: Oh Boy. Koho by som vyfackal? Nechaj ma premýšľať... (smiech). Myslím si, že by som našiel jedného z tých novinárov a nakopal ho do zadku. Niečo v štýle Moonwalku. Naozaj by som ich rád zhodil z tých skútrov, na ktorých ma prenasledujú. Vytrhol by som im tie ich fotoaparáty. To ma tak štve! Dostal by som ich prvý (smiech). Doháňajú ma k šialenstvu, nemôžem sa ich zbaviť.

GG: Kto ťa najviac inšpiroval a s kým sa stotožňuješ?

MJ: Asi Walt Disney, pretože keď som bol malý, vyrastal som vo svete dospelých. Vyrastal som v nočných kluboch a celé noci pozoroval striptíz. Videl som ľudí, ktorí sa chovali ako prasatá. Preto si teraz nahradzujem veci, ktoré som nikdy nemal. Keď prídeš ku mne domov, uvidíš, že tam mám kolotoče, kino, zvieratá. Milujem zvieratá – mámmichael-jackson--9-.jpg slony, žirafy, levy, medvede, veľa druhov hadov. Robím všetko to, čo som si skôr nemohol dovoliť. Nikdy som ako malý nemal Vianoce, nikdy som neprespával u kamarátov, nechodil som do školy, vyučovali ma na turné súkromní učitelia. Bolo to ťažké. Stotožňujem sa so Shirley Temple. Stretol som ju v San Franciscu, prisadol som si k jej stolu a plakal. Spýtala sa „Čo sa deje, Michael?“ a ja na to: „Milujem ťa. Chcel by som byť s tebou častejšie!“ A ona na to povedala: „Ty si jeden z nás, však?“ a ja som odpovedal: „Áno, som.“ Niekto sa spýtal, čo tým myslí a ona odpovedala: „Michael vie, čo tým myslím.“ Vedel som presne, čo tým myslela – keď si detská hviezda, ľudia nechcú, aby si vyrástol, chcú, aby si zostal malý navždy. Nechcú, aby si pracoval aj ako dospelý.

GG: Povedz mi viac o veciach, ktoré ťa zaujímajú, napríklad zábavné parky. Čo je na nich také, že ťa priťahujú?

MJ: Moja najobľúbenejšia vec na zábavných parkoch je – a mám o nich celkom dobrý prehľad, povozil som sa na všetkých po celom svete – pozerať sa na ľudí, ako tam prichádzajú so svojimi rodinami a proste sa dobre bavia. Väčšinou nemôžem chodiť do zábavných parkov cez deň a tak tam chodím v noci. Je to ako prechádzať sa v meste duchov.

GG: Počula som, že máš nejaké plány s parkom v Las Vegas?

MJ: Mám veľa projektov vo Vegas... už v minulosti som sa snažil toto mesto demograficky rozšíriť. Keď som bol malý, mal som asi 8 rokov a moji bratia a ja sme šli do Vegas, nesmeli sme navštíviť žiadne kasíno, pretože tam bol deťom vstup zakázaný. Tak sme zostávali na izbe a nudili sa. Bolo tam iba jediné miesto pre deti – Circus Circus. Keď som bol starší, často som jazdil do Vegas na koncerty a hovorieval som si, že to nie je fér, že sa tu deti nebavia a tak som vymyslel pár nápadov a dal sa dohromady s niekoľkými vlastníkmi hotelov. Teraz je to ako kráľovstvo pre rodiny s deťmi.

GG: Kto sú tvoji obľúbení ľudia?

MJ: Mám rád ľudí, ktorí prispeli k celkovému šťastiu ostatných – od Walt Disneyho až po Martina Luthera Kinga. To sú ľudia, ktorí prinášali svetlo, ktorí sa naozaj zaujímali o deti a rodinu, o lásku. To presne sa snažím vyjadriť vo svojich piesňach. Keby si šla na môj koncert, uvidíš 200 000 ľudí, ktorí držia sviečky a spoločne hovoria „Chceme zachrániť svet“ a „Milujeme ťa“. Od Ruska po Nemecko, od Poľska po Afriku, všade je to rovnaké. Ľudia plačú v rovnakom čase a v rovnakom čase sa dojímajú.

GG: Bol Fred Astaire tvoj priateľ?

MJ: Áno. Bol to môj sused. Vídaval som ho každý deň, keď som jazdil na svojej motorke. Vždy mi hovoril: „Ty budeš raz veľká hviezda“ a „Ty si najlepší“. Ja som mu na to odpovedal: „Nie, to ty si najlepší.“ Pamätám si, keď som po prvé zatancoval Moonwalk. Fred mi po predstavení volal domov a kričal do telefónu, že to bolo to najlepšie vystúpenie aké kedy videl. Povedal: „Michael, ty si im vytrel zrak! Ty sa teda vieš hýbať!“ A ja na to: „Nepotrebujem už žiadnu cenu, keď si mi toto povedal ty.“ Fred Astaire mi povedal, že miluje moje vystúpenie a to bola tá najväčšia cena, akú som kedy mohol dostať.

GG: S kým by si rád pracoval, keby si mal možnosť?

MJ: Keby som si mohol naozaj vybrať, bol by to Charlie Chaplin, ktorého milujem. Laurence Oliver bol génius. S týmito dvomi ľuďmi by som rád pracoval. A tiež s kráľom, ktorým je Brando.

GG: V tvojom poslednom videoklipe si zahral Marlon Brando. Aké to je, pracovať s ním?

MJ: Brando je môj veľký priateľ. Je presne ako ja. Nechodí veľmi do spoločnosti. Prichádza do Neverlandu alebo do jedného z mojich domov na Mulholland Drive alebo ide na Tahiti. Jeho starší syn pre mňa pracoval vyše 20 rokov a jeho ďalší syn so mnou chodil na strednú školu. Brando je chytrý. Vždy, keď so mnou pracuje, hovorí: „Viem presne aké páky potiahnuť, aby som z teba dostal emócie.“ A to je pravda – pozná ma veľmi dobre. Je to génius. Je to kráľ. Je posledný zo svojej generácie. Je to brilantný muž a milý človek. Mám ho veľmi rád a pokladám ho za svojho dobrého priateľa.

GG: Zahral si si tiež v Man In Black 2, bola to zábava?

MJ: Áno, to bola, pretože som sa predstavil ako niekto úplne iný.

GG: Koho vo svojej profesii najviac obdivuješ?

MJ: Robert De Niro je skvelý, je to herec mnohých tvárí. Môže hrať všetko – od komedianta po psychopatického vraha. Všetko. A tiež obdivujem všetkých skvelých tanečníkov.

GG: Aká by bola tvoja ideálna žena a prečo?

MJ: Herečka? (smiech) Mohli by sme spolu urobiť nejaký film, to by sa mi páčilo...

GG: Objavujú sa správy, že sa chystáš predviesť svoj Moonwalk na Mesiaci. Je to pravda?

MJ: (smiech) Je na tom niečo pravdy. To je všetko čo poviem.

GG: Preplatil si Paula McCartneyho kvôli Beatles katalógu. Čo na ňom bolo tak dôležité?

MJ: Nie, to som neurobil – on ho nekupoval. Katalóg bol na predaj a mne sa páčil, tak som ho kúpil – ako kúpa nejakého umenia.

GG: Povedz mi niečo viac o tvojej vášni pre detskú charitu. Aké organizácie podporuješ?

MJ: No, mám svoju vlastnú charitu pre deti, volá sa Heal The World, a vždy, keď urobím nejaký koncert, určitá suma ide do nej. Na sirotince, nemocnice, deti, ktoré potrebujú nejaký orgán – nájdeme ich a zaplatíme za operáciu. Na turné sa snažím podporiť toľko organizácií, koľko je koncertov.

GG: Čo by si chcel vo svojom živote ešte dosiahnuť?

MJ: Nikdy nie som spokojný. Je tu toľko ciest a toľko rozličných vecí, ktoré by som chcel robiť. Už som toho urobil veľa, ale nemyslím si, že by toho bolo dosť, preto si napríklad nenechávam svoje ceny doma. U mňa doma neuvidíš ani jednu. Všetky sú v sklade. Pretože keď ich máš na očiach, pohltia ťa, myslíš si: „Oh Bože, dokázal som to!“ Ale vonku je toho oveľa viac, čo sa dá dosiahnuť.

GG: Keby za tebou niektoré z tvojich detí prišlo a povedalo: „Tati, ja chcem byť pop star!“, akú najlepšiu radu by si im dal?

MJ: Najlepšiu radu, ktorú by som im dal, by bola pracovať tvrdo a byť vždy pripravený, pretože byť slávny nie je  celú dobu len radosť. Keď máš chorú kožu, čím viac si slávny, tým väčším si terčom. Bulvár je hrozný, urobia všetko pre peniaze. Nie som taký, akého ma vykreslili v časopisoch. To oni sú šialení. Vždy hovorím svojim fanúšikom: „Budeme páliť bulvár, urobíme z novín veľkú horu a potom ju zapálime!“ Oni vedia, že to, čo o mne píšu, sú hlúposti. Sú chytrí.

GG: Chcel si vždy robiť filmy? Keby si nebol odmalička tak úspešný, obrátil by si sa k filmom skôr?

MJ: Áno, vždy som chcel robiť filmy, ale robil som hudbu. Preto si teraz chcem zobrať niekoľko rokov voľno a robiť filmy. Mám pred sebou 6 skvelých filmov a potom sa vrátim k hudbe.

GG: Aké nápady máš čo sa týka filmov?

MJ: Mám kopec nápadov na veci, ktoré ľudia ešte nikdy nevideli. Nemôžem sa dočkať, až ich prekvapím. To preto som založil filmovú spoločnosť Neverland Pictures a veľmi sa teším, až začneme pracovať.

GG: Povedz mi viac o tom nápade s vlkolakmi vo filmoch.

MJ: Ešte som nečítal námet k filmu Wolfed – je to jeden z filmov, ktoré moja spoločnosť natočí. Som rád, že budem pracovať so Sammy Leem, máme pred sebou skvelé projekty.

GG: Tak mi povedz, ako by si si prial, aby si ťa ľudia pamätali?

MJ: Ako osobu, ktorá priniesla svetlo, únik. Hlas tých nemých – detí, pretože ich milujem. Žijem pre deti. Keby som tu nebol pre deti, vzdal by som to. Sú to malí géniovia, vieš? Naozaj sú.

GG: Páči sa ti byť otcom?

MJ: Je to moja najobľúbenejšia rola. Milujem ju.

GG: Včera som ťa videla vziať do náručia svoju dcéru, keď spala. Proste si ju zdvihol a ja som videla ten blažený výraz v jej tvári.

MJ: Milujem svoje deti. Jacksonovci majú kopu detí. Mám hromadu synovcov a neterí!

GG: Aký máš vzťah so svojimi bratmi a sestrami?

MJ: Mám ich rád. Keď sme spolu, smejeme sa. Je to akoby som s nimi bol niekto úplne iný. Užívame si a hovoríme o starých časoch. Nie sme spolu tak často, ako by som chcel. Sme príliš zaneprázdnení prácou. Stále niečo robíme. Keď som doma ja, Janet je na druhom konci sveta. Keď som doma ja aj Janet, moji bratia sú preč.

GG: Si rodinný typ? Čo rád robíš so svojou rodinou?

MJ: S mojou rodinou? S mojimi deťmi? Mám rád, keď spolu sedíme, rozprávame sa... Každý deň chodíme na prechádzku. Sedíme napríklad pri jazere a hádžeme kamienky do vody, a rozprávame sa.

GG: Čo si myslíš, že je najsilnejšou formou lásky, ktorú môže človek poznať? Cítil si ju niekedy?

MJ: Wow, no ja si myslím, že to je skôr vec názoru. Cítil som tu najhlbšiu formu lásky? Neviem, aká by bola tá najhlbšia... (dlhá pauza)... to je zaujímavá otázka... (niekoľko krát zopakuje otázku). Milujem svoje deti. Vždy sa im pozriem do oči a poviem im, že... je to tá najdôležitejšia vec na svete.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.