Choď na obsah Choď na menu
 

Thomas Mesereau v Larry King Show 2005

5. 7. 2013

Doporučujem prečítať celý rozhovor s týmto perfektným človekom, ktorého si veľmi vážim! Thomas rozpráva o Michaelovi, súde a sprisahaniach voči jeho osobe.

LK: Ako si sa vôbec dostal k tomuto prípadu?

TM: Cez Michaelovho brata Randyho, ktorého som poznal už dlhší čas. Keď začali prehľadávať Neverland, zavolali mi, aby som letel do Vegas a stretol sa s Michaelom Jacksonom. Vtedy som to nemohol urobiť. Pracoval som na inom prípade. Ale od toho som potom odišiel a nakoniec prešiel k tomuto prípadu.

LK: Pracoval si potom s predchádzajúcimi právnikmi Jacksona?

LK: Iba málo. Mark Geragos bol veľmi profesionálny, poznal som ho dlho predtým. Je to veľmi dobrý právnik a pomohol mi pri odovzdávaní prípadu.

LK: Povedal si, že si nebol prekvapený verdiktom. Väčšina právnikov ale tvrdí, že nemôžu predpovedať, čo urobí porota. Vysvetlíš to?

TM: Bol som si istý. Cítil som, že sme ich zničili pri krížových výsluchoch a myslel som si, že naši svedkovia boli naozaj efektívni. A keď si dáte všetko dokopy, došlo im to.

LK: Ako psychologicky pripravuješ svojich klientov na okamžik verdiktu?

TM: To záleží na každom klientovi. Musíte byť úprimný a prirodzený. Musíte vysvetliť možnosti bez porazeneckého tónu. S Michaelom Jacksonom ani  nebolo možné mať porazenecký tón, pretože som predpokladal, že tento prípad vyhráme.

LK: Aký bol Jackson klient?

TM: Skvelý. Veľmi ľahko sa s ním jednalo. Je láskavý a priateľský. Spolupracoval výborne. Je to čestný a slušný človek. Vážne som si užíval, že ho môžem obhajovať a považujem ho za svojho priateľa.

LK: Premýšľali ste, že pôjde svedčiť?

t1larg_mes.jpgTM: Áno, veľmi dlho. Keď som vo svojej úvodnej reči povedal, že pôjde svedčiť, predpokladal som to. Keď sa však prípad vyvíjal, pochopil som, že to nebude potrebné. Cítili sme, že sme odviedli dobrú prácu pri krížových výsluchoch a ukázali sme porote video, na ktorom Michael hovorí o svojej filozofii. Vedeli sme, že už sme dosiahli to, čo sme chceli.

LK: Objavovali sa názory, že vyšetrovatelia boli Michaelom Jacksonom doslova posadnutí. Myslíš si to?

TM: Absolútne! Myslím si, že v tomto vôbec neboli objektívni. Neboli objektívni pri výbere svojich svedkov, svojich teórií, ktoré sa pokúšali dokázať – a ktoré boli nedokázateľné, pretože proste neboli pravdivé. Myslím, že táto posadnutosť ich nakoniec dostala. Podľa môjho názoru nikdy nevyšetrovali rodinu toho chlapca.

LK: Aká dôležitá bola výpoveď Macaulaye Culkina?

TM: Veľmi dôležitá. Bol skvelý svedok – a za to ho budem vždy obdivovať. Nemusel prísť a sám sa do toho namočiť. Urobil to pre Michaela ako svojho priateľa. Hneď zo začiatku povedal: „Ja tam chcem byť a chcem povedať pravdu.“ Ten chlapec má naozaj silný charakter.

LK: Hovoríš s porotou po tom, čo sa rozhodne?

TM: Väčšinou áno, ale tentoraz som nemal tú možnosť. Vždy sa od nich môžeš niečomu priučiť.

LK: Včera sme mali na CNN jedného porotcu, ktorý verí, že je Michael Jackson pedofil, ale vyšetrovatelia to nepreukázali. Čo na to hovoríš?

TM: Myslím, že sa veľmi mýli. Sneddon sa pokúšal roky dať dohromady prípad, a pozrite sa s čím prišiel. Michael Jackson nikdy žiadne dieťa nezneužil.

LK: Museli ste vysvetľovať charakter Michaela Jacksona porote?

michael_and_tom_mesereau.jpgTM: Michael povedal otvorene, že všetci ľudia môžu ísť do jeho spálne. Nikdy nepovedal, že spí s deťmi – to povedala obžaloba. A jeho spálňa je dvojposchodový duplex. Spia tam matky, otcovia, sestry, bratia. Museli sme Michaela Jacksona ukázať porote ako kreatívneho ducha, skvelého muzikanta a veľmi citlivého človeka, ktorý sa veľmi zaujíma o problémy sveta. Takže áno, museli sme vysvetľovať. Ale toto je zem, ktorá si zakladá na rozdielnosti svojich obyvateľov, máte voľnosť byť kýmkoľvek chcete. Nikdy sme sa  nesnažili ukázať ho ako človeka, ktorým nie je.

LK: Držal si pri čítaní verdiktu Michaela Jacksona?

TM: Áno, chytil som ho za ruku a on to prijal. Chcel som mu ukázať svoju podporu.

LK: Čo ti povedal po rozsudku?

TM: Povedal: „Ďakujem, ďakujem, ďakujem!“ Bolo vidieť, že je nám vďačný.

LK: Sneddon povedal, že bol prípad nespravodlivý, pretože je Jackson celebrita...

TM: Poviem vám, čo bolo nespravodlivé. 70 ľudí prehľadávalo Neverland, v prípade sa pohybovalo oveľa viac expertov a vyšetrovateľov než v prípade sériových vrahov. To je to, čomu hovorím nespravodlivosť v prípade celebrít.

LK: Keď bolo nakoniec schválené, že sa porote ukáže video z výsluchu chlapca, nebál si sa?

susanyuandtommjune142005.jpgTM: Bol som znepokojený kvôli porote, pretože som si myslel, že to vôbec nemalo byť. Ale potom som videl ako si na kazete ten chlapec protirečí. Čím viac toho povedal, tým viac nám pomáhal.

LK: Bol by si rád, keby bol proces prenášaný kamerami?

TM: Neviem, ale som rád, že tam kamery neboli. Iba by to znásobilo tú atmosféru cirkusu v médiách. Na druhú stranu by mala verejnosť možnosť vidieť, čo sa naozaj dialo.

LK: Ako podľa teba posudzoval prípad sudca?

TM: Myslím, že bol výborný. Ostatní sudcovia by si z neho mali vziať príklad. Chcel, aby zvíťazila spravodlivosť a bol veľmi odhodlaný.

LK: Vieš, kedy Michael zverejní nejaké prehlásenie?

TM: Nehovoril som s ním o tom. Michael si musí oddýchnuť a zotaviť sa. Je vyčerpaný. Nespal a nejedol. Bol to preňho silne traumatizujúci zážitok.

LK: Kam si šiel hneď po rozsudku?

TM: Poďakovať sudcovi a jeho ľuďom za skvelú prácu a potom sme šli do Neverlandu.

LK: Médiá ukazujú Jacksona ako divného človeka, pedofila. Ako sa z toho môže dostať?

michael-jackson-case-continues-cnralfo78ykl.jpgTM: Michael má veľkú výdrž. Je terčom už mnoho rokov. Bol strašne ponižovaný. Ale je to jeden z najväčších talentov nášho sveta a ja verím, že sa zotaví a bude pokračovať v tom, čo vie najlepšie.

LK: Michaelova exmanželka Debbie Rowe vypovedala. Prečo ju predvolali?

TM: Na to sa musíš spýtať druhej strany. Čo ja viem, noc predtým ju pozvali do reštaurácie a presvedčovali, aby povedala čo chcú. Ona súhlasila a pred súdom nakoniec povedala pravdu – že je Michael skvelý otec – a to nám pomohlo.

LK: Zapojil sa Michael nejako do prípadu?

TM: Áno, ale Michael je umelec a nie právnik. Počúval moje rady a bola radosť s ním spolupracovať.

LK: Takže keby si mu povedal, aby šiel vypovedať, šiel by?

TM: Áno, šiel by. Vlastne predpokladal, že pôjde.

LK: Podá Michael žalobu na Sneddona kvôli jeho zlomyseľnému vyšetrovaniu?

TM: Nebavili sme sa o tom. Myslím si, že by mal šancu v tomto uspieť, a že vyšetrovanie nebolo spravodlivé. Michael si chce teraz hlavne oddýchnuť.

LK: Behom procesu si prežil tragédiu. Tvoja sestra zomrela na rakovinu. Ako si to niesol?

TM: Bolo to náročné. Sudca mi dal nejaký čas na zariadenie pohrebu a ďalších vecí. Jedna z jej posledných viet bola, že vyhráme. A ja som na to často myslel.

LK: Ako sa k tomu postavil Michael?

TM: Poslal tú najkrajšiu kyticu, ktorú som kedy videl. Napísal jej spoločne so svojimi deťmi báseň. Bola to tá najzmysluplnejšia vec, ktorú pre ňu mohol v jej posledných dňoch urobiť.

LK: Poznal si Michaelove deti?

TM: Áno, bol som s nimi každý deň. Sú dobre vychované a krásne. Michael je skvelý otec a deti ho zbožňujú.

LK: Bolo pre teba ťažké hovoriť s Michaelom otvorene o všetkých oblastiach života, než začal súd?

TM: Úprimne, ani nie. Čím viac som Michaela Jacksona spoznával, tým viac som chápal ako sú tie obvinenia nezmyselné. Spoznal som ho ako mierumilovného, srdečného muža. Michael Jackson, ktorého poznám ja, je veľmi vzdialený tomu, ktorého portrétujú médiá.

LK: Odpovedal ti na všetky otázky?

TM: Áno, je veľmi úprimný, chápavý a dôverčivý. Vlastne jeho dôverčivosť  ho zničila.

LK: Zmení sa Michael?

TM: Áno. O tom som s ním hovoril. Bol to preňho príšerný zážitok. Už k sebe len tak nepustí ľudí iba preto, že im chce pomôcť.

LK: Hovoril si s Michaelom o tom, čo si má obliekať k súdu?

TM: Nie, chcel som, aby bol sám sebou. Porota je totiž veľmi všímavá intuitívna.

LK: Koľko za tento prípad zaplatí štát?

TM: Milióny dolárov z vrecka daňových poplatníkov. Toľko vyšetrovateľov a expertov som nikdy nevidel. Bolo to absurdné.

LK: Využíval si svoj tím často?

TM: Áno, moja kolegyňa Susan Yu bola absolútne nenahraditeľná, tiež Bob Sanger a naši vyšetrovatelia.

LK: Koľko je partnerov v tvojej firme? Čo ďalšieho plánuješ? Musí ti byť jasné, že o teba bude veľký záujem.

TM: Sme štyria. Teraz by som si rád oddýchol a pôjdem na dovolenku. Čo bude potom, sa uvidí...

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

....

(Stanča, 5. 7. 2013 13:35)

Užasné!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Som rada, že je tu niekto ako tento muž a hlási o Michaelovi pekné a PRAVDIVÉ slová.