Choď na obsah Choď na menu
 

TV GUIDE 2001

3. 7. 2013

Michael Jackson sa snaží udržať si svoj trón Kráľa Popu. Keď ste boli v šoubiznise 35 rokov – keď ste boli celý ten čas legendou – viete nastúpiť. Nakoniec, Michael Jackson to má v malíčku.

michael-jackson-on-the-cover-of-tv-guide-2001-invincible-era-31047252-500-733.jpgKráľ Popu nikde nepríde len tak a jeho zjavenie v luxusnom apartmáne v hoteli v Beverly Hills nie je výnimka. Má dve hodiny meškanie. Je obklopený ochrankármi, ktorí kontrolujú závesy a kúpeľňu, potom svetlá. Keď sa dvere nakoniec otvoria, nie je to Jackson, ale 2 malé deti, ktoré vojdú do izby. Prince (4) s blond vlasmi a Paris (3) s kučeravými hnedými vlasmi po ramená. Potom vstúpi ich otec. Jeho imidž je všadeprítomný – jeho kamenná tvár a lanie oči na nás hľadia zo stránok časopisov takmer denne – a aj tak sú unikátne. Je štíhly, v modrom vojenskom tričku a slávnych čiernych teplákoch s bielymi ponožkami. A potom tu je jeho nos. Jeho slávny nos, ktorý je dnes zakrytý obväzom.

„Je to analgetikum kvôli alergii,“ hovorí ticho, ale prirodzene. S deťmi hrajúcimi sa pri jeho nohách rozpráva o svojom živote, zdvorilo a s úžasným vkusom pre michael-jackson-photoshoots-hq-king-of-pop-michael-jackson-31018338-1200-1654.jpgeleganciu a sebaovládanie. Je to muž pobúrený tiskom, ale stále schopný zasmiať sa sám na sebe. To je možno tá najprekvapivejšia vec na Michaelovi Jacksonovi. V jednu chvíľu so zaujatím rozpráva ako v jeho prítomnosti jedna žena omdlela. A potom náhle vyzerá bojazlivo. V 43 rokoch je Jackson na križovatke svojej kariéry a snaží sa premeniť z idolu 80. rokov na umelca dnešnej pop scény. Jeho prvým krokom boli koncerty v Madison Square Garden, jeho prvé verejné vystúpenie v Amerike po 12 rokoch. Čaká na reakcie na svoj album Invincible, ktorého prvý singel dosiahol v rebríčku Billboard Hot 100 Chart 10. miesto, zatiaľ čo jeho video sa stalo smršťou na MTV. Napísal a produkoval pieseň What More Can I Give a jej výťažok dostanú obete útoku na dvojičky. Bude hrať v Men in Black II.

A nakoniec, je to Michael Jackson, otec. Muž spojený so svojimi deťmi a so svojím detstvom, ktorý v nás zanechal ten najlepší dojem.

TV: Koncerty v MSG oslávili tvoju dlhoročnú kariéru. Pamätáš si, kedy si po prvé stál na javisku?

MJ: Mal som 5 rokov a bolo to na súťaži škôl, pamätám si ako hovorili: Malý Michael Jackson vchádza na javisko zaspievať pieseň Climb Every Moutain. Mal som ten najväčší potlesk a keď som sa vrátil na miesto, môj dedko a mama plakali. Povedali: Neveríme tomu ako nádherne spievaš.

TV: Nerobíš veľmi často TV špeciál...

MJ: Už som ich veľa zrušil, pretože nechcem byť v televízii. Som z toho nervózny. Urobím predstavenie, ale potom sa na to nemôžem pozerať aspoň rok, pretože som vždy sklamaný z niečoho čo som urobil.

TV: Koncerty, ktoré si v MSG urobil boli plné hviezd, to predsa nemohlo byť sklamanie.

MJ: Tá druhá šou bola dobrá, tá prvá bola otrasná, pretože sme mali mnoho prestávok medzi vystúpeniami. Ľudia museli čakať a čakať.

TV: Čo cítiš, keď tancuješ na javisku?

MJ: Som otrokom rytmu. Idem s momentom. Musíš to proste nejako urobiť, pokiaľ o tom premýšľaš, si mŕtvy. Tanec nie je o premýšľaní, je to o cítení.

TV: Plánuješ tanečné kroky?

MJ: Niečo som skúšal so svojimi bratmi, ale keď som sám, iba improvizujem. Nič nie je plánované. Všetky tanečné školy teraz učia deti počítať (kroky) a to je zle.

TV: Čo si myslíš o pop skupinách ako sú N*Sync? Imitujú ťa?

MJ: Myslím, že sú to dobrí speváci. Poznám ich veľmi dobre, veľa sme sa spolu nasmiali. Nemám problém s tým, keď ma niekto imituje. Je to pre mňa kompliment. Každý musí niekde začať. Pre mňa to bol James Brown, Sammy Davis alebo Gene Kelly.

TV: MSG Špeciál zahrňuje i predstavenie Marlona Branda. Ako sa tam objavil on?

MJ: Brando je môj dobrý priateľ, poznáme sa vyše 20 rokov. Navštevuje ma, hráme sa s deťmi, pozeráme na filmy.

TV: S kým iným tráviš čas?

MJ: S Elizabeth Taylor, Gregory Peckom – to sú moji najbližší priatelia. Nevadí, že sú oveľa starší alebo mladší než ja. Nikdy som nemal kontakt s rovesníkmi.

TV: Čo sa stalo na párty po koncertoch? Omdlel si?

MJ: Nič sa nestalo, tlač to ako vždy nafúkla. Radi mi to robia. (Hovorí k Paris, ktorá skáče okolo stolu: „Paris, nemôžeš tu robiť taký hluk. Nemôžeš, nie, nebúchaj do toho stolu.“)

TV: Liza Minelli tiež spievala na koncertoch. Vyzeráte, že ste si blízki.

MJ: Hovorím s Lizou každý týždeň. Pochádzame z rovnakej planéty. Ako Elizabeth.

TV: Aká je to planéta?

MJ: Nemôžem to pomenovať. Je to úplne mimo náš planetárny systém. Ľudia, ktorí vyrastali ako detské hviezdy majú jednu spoločnú vec. Si roztomilý, milujú ťa - vyrastieš, neznášajú ťa. Je veľmi ťažké prejsť tým obdobím. Veľa ľudí to zničilo, je to smutné.

TV: Ako predísť sebadeštrukcii?

MJ: Náboženstvom.

TV: Si stále Svedkom Jehovovým?

MJ: Áno.

TV: Invincible je tvoj siedmy album, je to tvoj comeback?

MJ: Nemyslím, že je to nejaký návrat. Každé 4 roky vydávam album. Iba som poslednou dobou viac písal ako sa objavoval na verejnosti.

TV: Na albume sa objavuje rapová hviezda Jay-Z. Je ťažké predstaviť si ťa pracovať s Jay-Z, ktorého povesť je omnoho drsnejšia ako tá tvoja.

MJ: On je milý chlapík. Keď počujem všetky tie veci, čo sa o ňom popíšu, je ťažké tomu uveriť. On je veľmi milý, perfektný gentleman.

TV: Aký je odkaz piesne Unbreakable, prvej piesne z albumu?

MJ: Som nepremožiteľný, pretože už som si prešiel všetkým. Nemôžeš ma zraniť. (Hovorí k Princovi: „Prestaň búchať do stola, nepočuješ ten hluk, čo vydávaš?“)

TV: Si známy ako excentrik. Má s tým niečo spoločné vyrastanie na očiach všetkých ľudí?

MJ: (hanblivo sa usmieva) To záleží na tom, o akých výstrelkoch hovoríš.

TV: Ľudia ťa nazývajú Wacko Jacko.

MJ: Ale to nie je pekné. Robia to, pretože žiarlia. Nič som neurobil. Chodíme do nemocníc a rozdávame darčeky, utrácame za to tisíce dolárov. Čo s tým má spoločné nejaký Wacko?

TV: Kvôli tomu ako si v tlači prezentovaný. Ľudia sa pýtajú, či si vôbec normálny.

MJ: (nahnevane) Dal som už toľko rozhovorov, ľudia ma predsa videli. Tlač je nenormálne žiarlivá. Ale je to iba jedna z vecí, s ktorou si musím poradiť.

TV: Ako si s tým poradíš?

MJ: Snažím sa myslieť pozitívne. Píšem, tancujem. Snažím sa, aby sa to nedostalo hlboko do mňa. Keby som to nerobil, musel by som sa zblázniť.

TV: Video k singlu You Rock My World je dlhé 15 minút. Ako si prišiel na námet?

MJ: Neviem, nejako to prišlo. Kuba. Horúca letná noc. Klub. Len si prajem, aby MTV viac vysielala tú dlhú verziu. Krátka verzia sa mi nepáči.

TV: Ako veľmi zasahuješ do procesu tvorenia videa?

MJ: Keď povieš Michael Jackson, ľudia myslia na niekoho, kto ich baví. Nemyslia na ten fakt, že píšem piesne. Nesnažím sa chváliť, ale ja ich píšem, spolurežíroval som mnoho videí. Nemyslím si, že to mladí umelci robia. Škoda, bolo by to pre nich inšpirujúce.

TV: Keď si robil toto video, povedal si si, že musí byť tak dobré ako Thriller?

MJ: Nie, pretože sme nemali dostatok času. Prídu lepšie videá.

TV: Nechávaš svoje deti pozerať MTV?

MJ: Nie, keď budú väčšie, budú sa môcť pozerať, ale teraz nie.

TV: Pozeráš televízor?

MJ: Milujem PBS, kanál Discovery, Simpsonovcov...

TV: Ktoré z tvojich detí sa ti najviac podobá?

MJ: Obe, ale každé inak. Prince rád ľudí podpichuje. Ja som to robil svojim sestrám tiež. A Paris je huževnatá.

TV: Ako sa má ich matka, Debbie Rowe?

MJ: Počul som, že sa má dobre. Paris je silná ako Debbie.

MJ: Povráva sa, že bankrotuješ a preto si zvýšil ceny za lístky na svoje koncerty.

MJ: To si vymyslel bulvár. Hľadajú niečo, čo by im predalo noviny.

TV: Bol si v New Yorku, keď sa stali tie teroristické útoky, že?

MJ: Áno, volali mi, že Amerika bola napadnutá. Povedal som: „O čom to hovoríte?“ a oni povedali: „Pustite si televíziu!“ Nemohol som uveriť tomu, čo som videl. A začal som kričať: „Všetci vstávajte, musíme odtiaľto preč. Všetci sa obliekli, naskákali do auta a odišli ďalej od mesta.

TV: Tento útok ťa inšpiroval k tomu, aby si napísal a produkoval pieseň What More Can I Give, ktorej výťažok pôjde príbuzným obetí. Chceš ľuďom pomáhať.

1220111448981814.jpgMJ: Bolo mi z tých útokov zle. Zažívali sme strach, potom nenávisť a odpor až po túžbu po pomste. Vždy som pomáhal. Je komické, že teraz po útokoch sa všetci snažia nájsť nejaké humanitárne pesničky. Ja som to robil celú svoju kariéru. Heal The World, We Are The World, Will You Be There, Earth Song... nikto iný to nerobil, iba ja. A o tom to je. Ja sa o veci zaujímam.

TV: Tvoje deti s tebou cestujú všade?

MJ: Áno.

TV: Čo sa stane, až začnú chodiť do školy a nebudú môcť takto cestovať?

MJ: Chcel by som v Neverlande vybudovať počítačovú školu. Aj pre ostatné deti. Chodili by do školy online. Ako môžu moje deti ísť do voľnej spoločnosti? On je Prince Michael Jackson a ona Paris Katherine Jackson. Bolo by to pre nich veľmi náročné.

TV: Aký máš vzťah s otcom?

MJ: Teraz je to oveľa lepšie. Stal sa z neho lepší človek. Zmäkol od tej doby, čo má vnúčatá. Teraz má niečo cez 30 vnúčat.

TV: Čo si tvoj otec myslel o koncertoch? Bol tam?

MJ: Bol tam. Keď si môj otec myslí, že sme urobili skvelú šou, povie len, že to bolo dobré. Nepovie, že to bolo úžasné. Myslím si, že nevie ako ukázať cit (Michael sa pozerá na Princa, ktorý sa plazí po izbe s gumovou guľôčkou na nose a štuchá niekoľkých našich novinárov do tváre. Prihovára sa mu: „Zlatíčko, ticho. Sľúbil si mi, že budeš ticho, spomínaš?“)

TV: Čo ďalšie chceš urobiť so svojou kariérou?

MJ: Milujem filmy. Budem viac hrať a režírovať. Myslím, mj_pics_0005_layer_18_full.jpgže najmocnejším umeleckým výrazom je film. Chcem robiť film s Lizou Minelli. Spolu plánujeme urobiť jeden film. Je o zabávačoch, ktorí sa pokúšajú preraziť. Bude tam to najlepšie tancovanie všetkých dôb. Nežartujem. Cítim to tu (ukazuje na srdce. Zatiaľ čo Prince kráča cez izbu a sadá si otcovi na nohy. Paris vylieza do jeho lona a sadá si tam, kým Michael ju hladká po vlasoch)

TV: Michael Jackson ako otec. To je obrázok, ktorý nepoznáme. Si dobrým otcom?

MJ: Snažím sa. Snažím sa im poskytnúť veľa zábavy. Jedenkrát za rok sa oblečiem ako klaun a rozdávame si sladkosti.

Prince: (smeje sa) A zmrzlinu!

MJ: A zmrzlinu! (smiech)

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Test, just a test

(Sonnyambuh, 16. 1. 2019 6:43)

Hello. And Bye.